ساخت Application Categories 

گاهی اوقات ممکن است نیاز داشته باشید نرم افزار های موجود در شبکه را گروه بندی نمائید تا بعدها به راحتی از طریق application control در قسمت پالیسی ها اجرا شدن آنها را مجاز یا غیر مجاز نمائید.

برای انجام این کار ابتدا در کنسول کسپرسکی از قسمت Advancedگزینه Application Management  را انتخاب کرده و از زیر گروه آن Application Categories را انتخاب می کنیم.در سمت راست بر روی New Category کلیک می کنیم

پنجره باز شده نشانگر سه نوع متفاوت از Category هاست که بر اساس نیاز می توانید آنها را انتخاب کنید.

  • گروه اول ساخت یک Category به صورت دستی است.(مشخصات نرم افزار مورد نظر باید توسط ادمین وارد شود)
  • گروه دوم انتخاب یک یا چند سیستم از داخل کنسول است که عملیات بر اساس نرم افزار های نصب شده روی آنها انجام می شود.( این نوع Category در زمان تغییر تنظیمات روی سیستم خود را به صورت خودکار آپدیت می نماید)
  • گروه سوم ایجاد یک Category بر اساس مسیر مشخص شده.( سیستم فایل های اجرایی داخل این پوشه ها را مورد توجه قرار می دهد و فرامینی که در بخش پالیسی ها روی این Category اعمال شود بر روی این فایل های اجرایی اثر خواهد گذاشت)


در این بخش ایجاد Category به صورت دستی را به طور کامل بررسی می کنیم

پس از انتخاب گزینه اول در تصویر فوق پنجره ای نمایش داده می شود که باید نام Category را در آن وارد کنیم.


در صفحه بعد با کلیک بر روی مثلث کناری Add انواع مختلف جمع آوری اطلاعات برای ساخت Category را مشاهده می کنید.

From the executable files list : از لیست فایل های اجرایی که توسط Agent  و یا  repository Task از روی سیستم ها جمع آوری شده استفاده می شود.

 :From file propertiesاز جزئیات یا همان properties فایل های شناخته شده برای ساخت Category استفاده می شود.

Metadata from files in folder : کلیه فایل هایی اجرایی که Metadata مشابه با دیتای وارد شده در این بخش را ارند به طور خود کار به لیست این Category اضافه می شوند.

Checksums of files in folder : بررسی پوشه های موجود در فایل های اجرایی. بر اساس MD5 وارد شده، موارد مشابه را در یک فولدر لیست می کند.

Certificates for files from folder : بر اساس Certificate وارد شده کلیه فایل های موجود در یک فولدر را کاوش کرده و موارد مشابه با آن را به لیست اضافه می کند.

MSI installer files metadata : برنامه هایی که دارای metadata هستند و با MSI وارد شده مطابقت دارند را در یک Category جمع می کند.

KL category : نوعی Category های از پیش تعریف شده توسط کارشناسان کسپرسکی

.....

با انتخاب گزینه دوم (From file properties) پنجره زیر باز می شود 

شماره یک انتخاب یک فایل اجرایی از طریق مسیر دهی بر روی سرور است

شماره دو انتخاب یک فایل از طریق مراجعه به فایل های اجرایی رجیستری در سرور است

شماره سه انتخاب فایل اجرایی از بین فایل هایی است که از سیستم های داخل شبکه جمع آوری شده است


بر اساس نیاز و طبق اطاعات موجود همانگونه که قبلا هم توضیح داده شد بر اساس Certificate، metadataو File hash می توانید اطلاعات را در پنجره بالا وارد کنید و در پایان روی کلیدok کلیک کنید.

با ورود به بخش Advanced و انتخاب application category می توانید category  ساخته شده را مشاهده نمایید و با دبل کلیک روی نام آن می توانید مشخصات را مشاهده و در صورت نیاز تغییرات دلخواه را اعمال نمائید.