Shadow Volume Copy چیست؟

 
 
مایکروسافت از ویندوز xp سرویس پک ۲ و ویندوز سرور ۲۰۰۳ به بعد یک فناوری جدید به نام سرویس Shadow Volume Copy  یا به اختصار VSS در سیستم عامل‌هایش گنجاند. این سرویس اجازه می‌دهد تا ویندوز از وضعیت جاری فایل‌ها و فولدر‌های یک پارتیشن یا درایو خاص، بکاپ‌های اتوماتیک، دستی و یا اسنپ‌شات بگیرد. نکته‌ی قابل توجه این فرایند این است که حتی از فایل‌ های باز هم می‌تواند بکاپ بگیرد. بنابراین می‌توان با استفاده از برنامه‌های پشتیبان ‌گیری و خودِ ویندوز سابقه‌ی قابل اعتمادی از فایل‌های کامپیوتر را نگه ‌داری کرد.

وقتی این بکاپ‌ها ساخته می شوند در محل مخصوصی به نام Shadow Volume Copy یا SVC ذخیره می‌شوند. سپس نرم‌افزارهای پشتیبان‌گیری و ویندوز از این SVC ها برای بازیابی فایل‌هایی که احتمالا پاک شده‌اند و یا به طریقی تغییر یافته ‌اند، استفاده می‌کنند. وقتی با VSS بکاپی گرفته می‌ شود، فایل‌ها توسط روش ورژن، بکاپ‌ گیری می‌شوند؛ یعنی به جای این که از کل یک فایل بکاپ گرفته شود، فقط از تغییرات آن بکاپ گرفته می‌شود. بنابراین از یک فایل ورژن‌های مختلفی داریم بدون این‌ که حجم زیادی از دیسک بیهوده مصرف شود. قابل ذکر است که این سرویس به صورت پیش‌فرض در ویندوزفعال نیست.

همان طور که دیدید این فناوری برای ریکاوری فایل‌های تغییریافته و پاک شده بسیار سودمند است. موقعیت‌هایی که می‌ توان از این قابلیت استفاده کرد شامل ریکاوری فایل‌هایی که توسط باج‌افزارها رمزگذاری شده‌اند، ریکاوری فایل‌هایی که به طور تصادفی پاک شده‌اند و... می‌باشد.


روش های فعال سازی Shadow Volume Copy

روش اول از طریق Properties پارتیشن:

پنجره This Pc را باز کنید بر روی پارتیشن مورد نظر کلیک راست و گزینه Properties را انتخاب کنید.در پنجره باز شده وارد تب Shadow Copies شوید و در این تب در قسمت Select a Volume می توانید پارتیشن مورد نظر خود را انتخاب کنید، بعد از انتخاب پارتیشن بر روی گزینه Enable کلیک کنید تا این قابلیت برای این پارتیشن فعال شود، زمانی که این سرویس را فعال میکند یک Shadow copies از پارتیشن بصورت خودکار همان لحظه گرفته می شود.
 
هر زمانی که می خواهید یک Shadow copies جدید بگیرید کافیست بر روی گزینه Create Now کلیک کنید.


 
برای پاک کردن هر Shadow copies کافیست از جدول پایین Shadow copies مورد نظر خود را انتخاب سپس گزینه Delete Now را انتخاب کنید.بعد از کلیک بر روی Enable، پنجره هشداری باز می شود کافیست بر روی Yes فقط کلیک کنید.بعد از فعال کردن Shadow Copies برای پارتیشن یک کپی از همه محتویات گرفته می شود و بعد از آن هر تغییری در فایل ها ایجاد شود و بعد از آن Shadow copies تهیه شود یا به صورت دستی یا بصورت خودکار می توانید تغییرات فایل ها را مشاهده کنید.


روش دوم  Services.msc:

دستور services.msc را در Run یا در Start ویندوز خود تایپ و Enter کنید .

Volume Shadow Copy را از قسمت سمت چپ پیدا کنید و برای فعال یا غیر فعال سازی این سرویس دابل کلیک کنید.همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید می توانید این سریس را فعال یا غیر فعال یا به صورت اتوماتیک کنید.روش سوم Regedit : 

برای وارد شدن به رجیستری میتواند در RUN و یا در start ویندوز خود تایپ کنید Regedit و وارد این قسمت شوید.

در ریجستری  آدرس زیررا دنیال کنید. 

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\VSS

روی Start مطابق تصویر بالا دابل کلیک کنید و برای تغییرات این سرویس می توانید از :

Change Startup type :

  1. Automatic 
  2. Manual 
  3. Disabled 
  4. Automatic (Delayed Start) 

استفاده کنید.اگر مقدار 1 را در DelayedAutostart قرار دهید همانند این است که ازAutomatic(Delayed Start) استفاده کردید و اگر مقدار را به 0 تغییر دهید از Automatic.روش چهارم  CMD:

برای این روش درRUN و یا در start ویندوز خود CMD را تایپ کنید و به صورت Run as administrator باز کنید.

برای start کردن گزینه Volume Shadow Copy می توانید از دستور net start VSS استفاده کنید و برای غیر فعال کردن می توانید از net stop VSS اسفاده کنید و برای سایرتغییرات در این موضوع نیز می توانید از دستور های زیر استفاده کنید.

Automatic:

REG add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\services\VSS" /v Start /t REG_DWORD /d 2 /f


Manual:

REG add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\services\VSS" /v Start /t REG_DWORD /d 3 /f


Disabled:

REG add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\services\VSS" /v Start /t REG_DWORD /d 4 /f


Automatic (Delayed Start):

REG add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\services\VSS" /v Start /t REG_DWORD /dروش پنجم : Msconfig 

برای وارد شدن به این قسمت می توانید در RUN و یا Start ویندوز های ویستا به بعد از عبارت Msconfig استفاده کنید.

از Tab هایی که در تصویر زیر مشاهده می کنید به قسمت Services برید.با برداشتن تیک این گزینه می توانید این سرویس رو غیر فعال و یا فعال کنید البته لازم به ذکر است که در قسمت Status وضعیت این سرویس رو می توانید مشاهده کنید. پس از تنظیمات این قسمت سیستم از شما راه اندازی مجدد می خواهد.