طریقه بازیابی اطلاعات با استفاده از Shadow Copy

بازیابی فایل‌ها و فولدرها با ابزار Previous Versions ویندوز


 
ویندوز دارای یک ویژگی به نام Previous Versions است که به شما اجازه می‌دهد تا کپی‌های قبلی یک فایل بخصوص را از اسنپ‌شات‌های SVC بازیابی کنید.

برای بازیابی یک فایل تنها، فولدر آن فایل را باز کنید. روی فایل مورد نظر راست ‌کلیک کرده و مانند شکل زیر روی گزینه Properties کلیک کنید.بعد از این که صفحه‌ی properties باز شد تب Previous Versions را انتخاب کنید. حالا در صفحه‌ای هستید که می‌توانید تمام ورژن‌های قبلی ذخیره شده در Shadow Copy را ببینید. در کنار هر ورژن تاریخ متناظر با زمان بکاپ‌گیری را مشاهده خواهید کرد.برای بازیابی فایل می‌توانید روی دکمه Copy یا Restore کلیک کنید. دکمه Copy به شما اجازه می‌دهد تا فایل مورد نظر را در محل دیگری کپی کنید اما با کلیک بر روی دکمه Restore ورژنی که انتخاب کردید در همان محل فایل اصلی و روی آن ذخیره خواهد شد. پیشنهاد می‌شود محل دیگری را برای این کار در نظر بگیرید و از دکمه‌ی Copy استفاده کنید تا مطمئن شوید همان چیزی را که به دنبالش بودید پیدا کردید.


 
اما برای بازیابی یک فولدر به بصورت زیر عمل می‌کنیم.


 
مراحل ریکاوری کل یک فولدر با ابزار Previous Versions تقریبا با ریکاوری فایل مشابه است.
 
فولدر مورد نظر خود را باز کنید و روی فضای خالی آن راست ‌کلیک کرده و گزینه‌ی properties را بزنید. روی تب Previous Versions بروید و باقی مراحل مانند حالت قبل خواهد بود.


 
ریکاوری فایل‌ها و فولدرها با استفاده از ShadowExplorer


ShadowExplorerابزار دیگری است که می‌توانید با آن فایل‌ها و فولدرهای ذخیره‌ شده در SVC را بازیابی کرد. رابط کاربری این نرم‌افزار بسیار ساده است و با چند مرحله ساده می‌توانید فایل‌ها و فولدرهای خود را بازیابی کنید. برای اجرای این نرم‌افزار، هم می‌توانید از نسخه‌ی قابل‌حمل آن و هم از نسخه قابل‌نصب آن استفاده کنید. 


 
بدون توضیح خاصی با توجه به عکس‌های زیر می‌توانید از این نرم‌افزار استفاده کنید.